GUHEM, Yakın Yörünge ve Küp Uydu Çalıştayı”na Destekleyen Kuruluş Oldu

Türkiye’nin ilk interaktif uzay ve havacılık temalı eğitim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), yakın yörünge ile küp uydu alanlarında Türkiye’nin en büyük kuruluşlarının bir araya geldiği ve işbirliklerini güçlendirecek, “Türksat Yakın Yörünge ve Küp Uydu Çalıştayı”nda “Destekleyen Kuruluş ” oldu.

Türkiye’nin uzaydaki gücünü artıracak yakın yörünge teknolojileri, küp uydu üretimi ve yer kesimi teknolojilerini değerlendirmeyi amaçlayan “Türksat Yakın Yörünge ve Küp Uydu Çalıştayı” 18-19 Ekim 2023 tarihlerinde ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Çalıştay ile Türkiye’nin uzaydaki gücünü artıracak olan yakın yörünge teknolojileri, küp uydu üretimi ve yer kesimi teknolojileri başta olmak üzere ‘Yeni Uzay’ kavramı ve gelecekteki fırsatlar ele alınacak. Her yıl yapılması planlanan çalıştay, uydu sektöründen ilgili sektör temsilcilerinin yanı sıra uzay profesyonelleri, akademisyenler ve araştırmacıları bir araya getirecek. Çalıştayda özellikle yakın yörünge uydularına odaklanarak, bu alanlardaki son teknolojik gelişmeler, inovasyonlar ve geleceğin uydu sistemlerine yönelik beklentiler ele alınacak.

Uzay teknolojilerinin geleceğine yön vermek üzere sektör liderlerini bir araya getirecek, Türksat Yakın Yörünge ve Küp Uydu Çalıştayı’nın Destekleyen Kuruluşlarından biri ise GUHEM oldu. Kurulduğu 13 bin metrekarelik alanda Havacılık Eğitim Merkezi, Uzay İnovasyon Laboratuvarı, Kimya ve Biyoloji Laboratuvarı, Matematik, Robotik Kodlama, Uzay, Havacılık Atölyeleri başta olmak üzere 154 interaktif düzenek ile eğitim veren ve Türkiye’nin ilk interaktif uzay ve havacılık temalı eğitim merkezi GUHEM, yakın yörünge ile küp uydu alanlarındaki en son gelişmelerin paylaşımına zemin hazırlayacak Türksat Yakın Yörünge ve Küp Uydu Çalıştayı’nda da standlı olarak yerini alacak.

Sektörün lider kuruluşlarının sponsorluğunda gerçekleştirilecek çalıştayda Türkiye’nin en önemli isimleri bir araya gelerek, Türkiye’nin yakın yörüngedeki geleceği masaya yatıracak

Scroll to Top