Ümit Güler

Ümit Güler, Ankara Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünde önce lisans (1997) sonra yüksek lisans (2000) eğitimini tamamlamıştır. 2021 yılında Eskişehir Teknik Üniversitesi Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri anabilim dalında doktora programına başlamış olup uzaktan algılama uydularının haberleşmesine yönelik tez çalışmasına devam etmektedir.

1998 yılından bu yana önce Türk Telekom A.Ş., sonrasında Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.’de uydu kontrol operatörü, uydu sistemleri ve yörünge kontrol uzmanı gibi görevler yürütmüş olup 2011 yılında bu yana da yer istasyonları direktörü olarak görev yapmaktadır.

Kariyeri boyunca, TÜRKSAT-3A uydu temini, TÜRKSAT-4A/4B uyduları temini, TÜRKSAT-5A/5B uyduları temini (Yer kesimi), Türksat 6A yerli haberleşme uydusu projesi (yer kesimi) gibi uydu projelerinde aktif rol almış, 13 metre FMA ve 9 metre LMA monopulse TT&C anten temini, ikili uydu mesafe ölçüm sistemi, Ka-Band TCR Beacon sistemi, mobil TT&C ve takım uydu gateway barındırma hizmetleri gibi projeleri yürütmüştür.

Scroll to Top