Mehmet Fatih Engin

Mehmet Fatih ENGİN, 7 Mart 1982’de İzmir’in Bergama ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünü lisans derecesi ile ve International Space University’den Space Management yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

Profesyonel kariyerine INTA Uzay Sistemleri İletişim AŞ’de başladıktan sonra STM AŞ’de Sistem Mühendisi ve Kıdemli Danışman olarak Türkiye’nin önemli uzay programlarında görev aldı. Çalıştığı projeler arasında İşlemsel EHF Uydu Aktarıcısı Projesi, Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydu Sistemi, X-bant ve Ku-Bant Uydu Muhabere Sistemi 1&2 Projeleri, KILIÇSAT Küp Uydu Projesi, Uydu Alt Sistem ve Ekipman Teknoloji Yol Haritası, İMECE Uydu Alt Sistemleri Geliştirme Projesi, Göktürk-3 SAR Uydu Sistemi Faz-1, Bölgesel Konumlama ve Zamanlama Sistemi ve Göktürk-Yenileme Keşif ve Gözetleme Uydu Sistemi gibi projeler yer almaktadır.

Profesyonel görevinin yanı sıra, 2019 yılından itibaren THK Üniversitesinde misafir öğretim görevlisi olarak “Uzay Sistem Mühendisliği” dersi vermekte olup birçok ulusal ve uluslararası konferanslarda makaleleri bulunmaktadır. Halen Savunma Sanayii Başkanlığı’nda Sözleşmeli Uzman olarak kariyerine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babası olup İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Scroll to Top