M. Mehmet Nefes

Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi’nden Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında 2006 yılında almış olup, 2006-2007 yılları arasında BİL-UZAY Araştırma Merkezi bünyesinde yüksek lisans çalışmalarını yürütmüştür. Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Endüstri Mühendisliği-Mühendislik Yönetimi alanında 2016 yılında yüksek lisans derecesini almıştır.

Çalışma hayatına 2006 yılında Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. bünyesinde AR-GE mühendisi olarak başlamıştır. Uydu / Uzay sektöründe 17 yılı aşkın proje ve operasyon tecrübesine sahip olup; Türksat A.Ş. bünyesindeki ARGE, Uydu Frekans Gözlem ve Uydu Programları birimlerinde uzman, teknik sorumlu, koordinatör, proje yöneticisi, program yöneticisi ve direktör olarak görev almıştır. TÜRKSAT-3A, TÜRKSAT-4A/4B, Ulusal Uydu Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) merkezi kurulumu, TÜRKSAT-5A/5B ve TÜRKSAT-6A (Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu) proje ve programlarında aktif görevler üstlenmiştir. Halen Türksat A.Ş. Uydu Programları Direktörü olarak uydu projeleri & programları yönetimi ile uydu teknolojileri ve fırlatma hizmetleri konusunda danışmanlık & eğitim servis yönetiminden sorumlu birimi yönetmektedir.

Uydu haberleşme sistemleri, uydu komuta-kontrol sistemleri, uydu üretim ve test süreçleri, güvenilirlik mühendisliği, uydu temin ve fırlatma hizmetleri sözleşme yönetimi, proje yönetimi konularında uzmanlaşmış olup; Mart 2023’den beri NATO Dayanıklılık Komitesi-Sivil Haberleşme Planlama Grubu’nda uydu haberleşmesi sivil uzmanı olarak ülkemizi temsil etmektedir.

Scroll to Top